Alaska Icelandic Horse Association​​​

To preserve the uniqueness and integrity of the Icelandic Horse
Click Here to go to competition page and download complete 2018 results and link to photo gallery

2019 Events

Meetings

What: Winter AIHA Meeting
When: February 16, 2019
Contact: Jane Wehrheim

Summer 2019 Clinics

Who: Tolt in Harmony - Trausti Gudmundsson
When: May 31-June 2
Where: Arctic Arrow Farm, Wasilla AK
Registration: Opens Spring 2019
Contact: Jane Wehrheim or Jeannette Willis
https://traustisridingschool.weebly.com/
https://toltinharmony.wordpress.com/tihinternational/

Who:  Steinar Sigurbjornsson
When: July 12-14
Where: Arctic Arrow Farm, Wasilla AK
Registration: Opens Spring 2019
Contact: Jane Wehrheim or Jeannette Willis

Tolt Alaska

What: Tolt Alaska Youth Camp
When: August 2019
Where: Arctic Arrow Farm, Wasilla AK
Contact: Janet Mulder [email protected]

Competitions

What: AIHA Schooling Show
When: Summer 2019
Where: Arctic Arrow Farm, Wasilla AK

What: AIHA Sanctioned Show
When: September 14-15, 2019
Where: Arctic Arrow Farm, Wasilla AK
Judge: Peter Jokull Hakanarson




   
Champion/Reserve Champion Awards
(for each division are based on the horse/rider combination highest average score of their Tölt class and Gait class for example T1 and V1, or T2 and V1, or T3 and V2)

Open Division
Champion: Janet Mulder/Prins from Arctic Arrow (V2/T3 5.69)
Janet Mulder/Viktoria from Creekside Farm (V1/T1 5.14)
Reserve: Bernie Willis/Prinsessa fra Sigridarstodum (F1/T1 4.76)
Bernie Willis/Vilbergur von Birkenlund (V1/T3 4.64)
Denise Chythlook/Brenna from M and M Stables (V2/T2 4.54)
Janet Mulder/Njall fra Flugumyri II (F1/T4 4.14)
Haley Wehrheim/Elsa from Alaskadir (F1/T3 3.37)

Intermediate Division:
Champion: Robyn Schmutz/Von from Vindsdalur (V3/T5 4.68)
Reserve: Amelia Carney/Hjalma from Arctic Arrow (V3/T5 3.95)

Novice
Champion: Kerry Wappett/Randver II from Fitjamyri (V5/T7 4.57)
Reserve: Ella Chythlook/Nebbi from Arctic Arrow (V5/T7 4.56)
Mia Mullder/Kappi fra Hellulandi (V5/T7 4.32)
Wells Wappett/Draumur from Arnason Farm (V5/T7 4.13)


Youth
Champion: Ella Chythlook/Nebbi from Arctic Arrow (V6/T8 4.63)
Reserve: Mia Mulder/Kappi fra Hellulandi (V6/T8 4.32)
Wells Wappett/Draumur from Arnason Farm (V6/T8 4.0)

Judge’s Choice Award - Mia Mulder
(awarded to the rider the judge has chosen to be a favorite, shows the most potential or exceptionally nice to watch

Brave Rider Award - Haley Wehrheim
(for the rider who stretched their abilities and did a nice performance but not otherwise recognized)